Termíny kontrol ručního nářadí

16.03.2022

Tak a máme tu několik změn.
V Listopadu 2009 nám vyšla ed.2 normy ČSN 33 1600 dle které se revidují nepřipevněné spotřebiče držené v ruce a ostatní nepřipevněné spotřebiče. Máme zde také vyjmenované skupiny spotřebičů. Tyto skupiny určují zjednodušeně prostory použití spotřebiče a vyjmenované třídy, což teď pro příklad není důležité.


Prodlužovací přívod ve třídě I, používaný v průmyslové a řemeslné činnosti ve vnitřních prostorách podle normy z Listopadu 2009 revidujeme jednou za 6měsíců. Pokud by byl tento prodlužovací přívod opravován, revize se musí uskutečnist před aplikováním do provozu.


V Dubnu 2021 vyšla Změna Z1 normy ČSN 33 1600 ed.2, která nám říká, že spotřebič po opravě před uvedením do provozu nám nemusí revidovat revizní technik, ale může ho provézt pracovník s kvalifikací minimálně dle §6 vyhlášky č.50/1978 Sb. ALE musí být tento technik prokazatelně organizací (či externistou) proškolen v praktickém provádění zkoušek a daná organizace musí být vybavena patřičným měřícím zařízením.

A aktuální změna Z2 ČSN 33 1600 ed.2 ze Září 2021 nám, revizním technikům může trochu odlehčit.
Spotřebiče jako takové, v našem příkladu prodlužovací přívod se z pohledu rozdělení do skupin a tříd zůstává beze změn. Ta hlavní změna je v přidaném termínu „Opakovaná zkouška“. A teď k jádru pudla (omlouvám se páníčkům těchto plemen 😊 ). Nyní u té naší „prodlužky“ evidujeme „opakovanou zkoušku“ a „opakovanou revizi“.

Ta samá „prodlužka“, ta samá třída a ta samá skupina co v prním příkladě s tím, že mám společnost, kde je elektrikář §6 vyhlášky 50/1978 Sb, který je řádně proškolen k provádění „opakovaných zkoušek“ spotřebičů. Přijedeme k Vám na revizi dané „prodlužky“ jednou za 24měsíců !!, za předpokladu, že Váš elektrikář jednou za 6měsíců provede „opakovanou zkoušku“, samozřejmě s patřičným vypracováním dokumentu. Takže šetříme planetu, nejezdíme tak častěji, nicméně pokud nás chcete vidět dříve (a máte dobrou kávu), rádi Vám i „opakované zkoušky“ vypracujeme.